Mez-malas | Apskates objekti
15648
page-template-default,page,page-id-15648,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
 

Apskates objekti

Usmas ezers – Ceturtais lielākais ezers Latvijā ar 7 salām. Viskūžu sala ir lielākā Latvijā, bet Moricsala ir pirmais dabas rezervāts Latvijā. Ar Moricsalu saistās arī interesanti vēstures fakti –  uz tās 1727. gadā slēpies rakstnieces Žoržas Sandas vecvectēvs, Kurzemes hercogistes troņa pretendents Sakšu Morics, tādēļ arī sala nosaukta par Moricsalu.
Ezerā mīt zutis, līdaka, plaudis, rauda, vīķe, līnis, asaris, plicis, repsis, karūsa, zandarts,  vēdzele, rudulis.
Vairāk
Pēc jaunākajiem mērījumiem ir ceturtais lielākais Latvijas ezers. Tā garums- 13,5km, platums- 4,5km, platība- 41,1km². Ezers ir Baltijas ledus ezera palieka.
Lielākais dziļums- 27m . Pēc tilpuma – 205 milj.m³ – otrais lielākais Latvijā. Krasta līnijas garums – 73,6 km.
Ezers atrodas Ventspils novadā, uz robežas ar Talsu un Kuldīgas novadiem.
Ezerā ir septiņas salas- Viskūžu (lielākā sala Latvijā), Moricsala (dabas rezervāts), Lielalksnīte, Mazalksnīte, Zossaliņa, Dvīnītes.
Neskatoties uz dziļumu – daudz sēkļu, kas padara ezeru pievilcīgu. Ezera krasti pārsvarā lēzei un smilšaini, apkārtnē meži.
Usmā ietek 10 upes – Tīrukšupe, Godele, Melncelma, Meķupe, Sērža, Ostupe, Baņģava, Struncene, Riekte, Kāņupe.
No Usmas iztek tikai viena upe – Engure. Tā ietek Puzes ezerā. No ezera iztek Rindas upe, kura vēlāk, savienojoties Stendes upi, veido Irbi, kura, savukārt ietek Baltijas jūrā.
Ezers piemērots laivotājiem un peldēt gribētājiem. Populāra burāšanas un makšķerēšanas vieta.
Ūdru kalna skatu tornis –Skatu torni LVM atklāja 2007. gadā Ķīķerkalnā. No skatu torņa var pārskatīt Usmas ezeru, saskatīt Stendi, Mundigciemu, skaidra laikā arī Talsus.
Usmas koka baznīca –
Izcils 18.gs. Kurzemes novada celtniecības un mākslas piemineklis. Usmas baznīcas griestu gleznojumi ir vieni no nedaudzajiem, kas saglabājušies no kādreiz tik bagātās un dekoratīvās baznīcu glezniecības Kurzemē. 1935.g. baznīca pārvesta un uzstādīta Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja teritorijā, taču vietējie iedzīvotāju baznīcu uzcēluši vēlreiz.
Aļļu dižpriede – lielākā priede Latvijā
apkārtmērs: 4,33 m,
augstums: 24 m
Elku liepa – atrašanās vieta: Ventspils rajons, Usmas pagasts, 35 m A no Usmas muižas (tagad – skola).
apkārtmērs: 4,20 m
augstums: 24,0 m
vainaga projekcija: 250 m²
zaru garums: līdz 15,7 m